İstanbul HAVALİMANI’nın "FİBER VE ŞEBEKE TEKNOLOJİSİ" Vodafone’a emanet!

İSTANBUL (AA) - Vodafone, dünyanın en büyük havalimanı unvanını taşıyan İstanbul Havalimanı’nın sabit altyapısını sağlayacak operatör oldu. Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye’nin dijitalleşmesine liderlik etme vizyonuyla faaliyetlerini sürdüren Vodafone, dünyanın en büyük havalimanı unvanını taşıyan ve 29 Ekim’de açılan İstanbul Havalimanı’nın sabit altyapısını sağlayacak operatör oldu.

Vodafone bu kapsamda, havalimanının dijital altyapısında halihazırda sunduğu çözümlere ek olarak, sabit altyapıda fiber, şebeke içi ses hizmetleri ve DDoS (Atak önleyici) olmak üzere tüm ihtiyaçlarını karşılayarak İstanbul Havalimanı’nın uçtan uca dijital iş ortağı oldu. Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Meltem Bakiler Şahin, dünyanın en büyük havalimanı olan İstanbul Havalimanı’nın dijital çözüm ortağı olmaktan büyük bir memnuniyet duyduklarını belirterek, "Vodafone olarak sunduğumuz altyapı hizmetlerinin, Türkiye’nin vitrini İstanbul Havalimanı’na ek olarak, havalimanında faaliyet gösterecek yüzlerce firmayı ve nihayetinde ülkemizi dijitalleşme liginde üst sıralara taşıyacak önemli bir basamak niteliğinde olduğunu düşünüyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Şahin, İstanbul Havalimanı’nın en önemli beklentisini karşılayarak, hem ana hem de yedek fiber hizmetinin kurulumunu hızla gerçekleştirdiklerinin bilgisini vererek, havalimanı sabit altyapısının ihtiyaç duyduğu düzeyde güvenliği DDoS hizmeti ile desteklediklerini kaydetti.

İstanbul Havalimanı’nın şebeke içi ses hizmetlerinde ihtiyaç duyacağı altyapı hizmetlerini de Vodafone olarak karşılayacaklarını ifade eden Şahin, dünya çapında en son teknolojiyi ve fark yaratan çözümleri işletmelerin ve Türkiye'nin hizmetine sunmayı sürdüreceklerini ifade etti.


Vodafone'lular 7 milyon GB mobil internet kullandı

Vodafone’lular, yeni yıla girerken yaklaşık 473 milyon dakika konuştu, 135 milyon SMS gönderdi ve 7 milyon GB mobil internet kullandı.

Vodafone, (Londra yakınlarında, Berkshire) 1991 yılında kurulmuş olan Newbury merkezli uluslararası bir İngiliz cep telefonu şirketidir. Vodafone kelimesi, Voice den gelen 'VO' , data dan gelen 'DA' ve phone den esinlenen 'FONE' heceleri ile oluşmuştur. Amblemi ise konuşma açmak anlamındaki tırnak ( ' ) işaretinden esinlenmiştir. Dünya'nın 30 ülkesinde GSM operatörlüğü yapmaktadır. Mobil telekomünikasyon şirketi olarak Türkiye'nin ikinci büyük mobil iletişim şirketidir ve 21 milyon abonesi vardır.

Vodafone ve işletmecisi olan ağlar üzerinde 30 ülkede üzerinden ortak ağları vardır. Vodafone Global Enterprise bölümü üzerinde 65 ülkede kurumsal müşterilerine telekomünikasyon ve IT hizmetleri sağlamaktadır. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en büyük mobil telekomünikasyon şirketi olan Verizon Wireless'ın %15'ine sahiptir. Vodafone'un CEO'su İtalyan Vittorio Colao'dur. Vodafone Grup Başkanı ise İngiliz Sir John Bond'dur.


Vodafone OKSİJEN, en fazla patent başvurusu yapan şirket oldu

Vodafone Türkiye'nin global inovasyon şirketi OKSİJEN, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent tarafından düzenlenen BEETECH 2018 Teknoloji Ödülleri'nde "Büyük Ölçekli Firma" kategorisinde "Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları" dalında ödül kazandı.

Vodafone'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, BEETECH 2018 Teknoloji Ödülleri'nde "Fikri Sınai ve Mülkiyet Hakları" dalında ödülün sahibi olan OKSİJEN, 270'den fazla Ar-Ge firması arasında "Büyük Ölçekli Firma" kategorisinde "En Fazla Patent Başvurusu Yapan Şirket" oldu. Geçen yıl Türk Patent ve Marka Kurumu'na yaptığı toplam 60 başvuruyla, 2017'nin "En Çok Başvuru Yapan Şirket"i olan OKSİJEN, bir yandan mobil ve sabit iletişim sektörünün ufkunu genişleten çalışmalara imza atarken, bir yandan da uluslararası inovasyon standartlarının belirlenmesine katkıda bulunuyor.


"Yarını Kodlayan" Adanalı öğrenciler, Çin'de dünya üçüncüsü oldu

Türkiye Vodafone Vakfı'nın Türkiye'nin dört bir yanında yürüttüğü "Yarını Kodlayanlar" projesi katılımcılarından Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu "XSun Team" takımı, Çin’de düzenlenen MakeX Robotik Yarışması 2018 Dünya Finali’nde dünya üçüncüsü oldu.

Vodafone'dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye Vodafone Vakfı, Habitat Derneği iş birliği ile hayata geçirdiği "Yarını Kodlayanlar" projesiyle genç nesilleri dijital geleceğe hazırlamaya devam ediyor. Proje kapsamında Adana’da düzenlenen kodlama eğitimine ve çocuk hackathon’una katılan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu "XSun Team" takımı, Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği'nin desteğiyle gittiği Çin’den ödülle döndü. Takım koçluğunu Abdurrahman Gündeşlioğlu ve Muhammet Yılmaz'ın yaptığı, Onur Ata Özyiğit ve Deniz Gündeşlioğlu'ndan oluşan "XSun Team", 20 ülkeden 350 takımın katıldığı MakeX Robotik Yarışması 2018 Dünya Finali’nde 56 takımın yarıştığı "Junior High School" kategorisinde dünya üçüncüsü oldu.

"Mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak istiyoruz" Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Vodafone Vakfı Başkanı Hasan Süel, teknoloji üretebilmek için dijital dünyanın dili olarak kabul edilen kodlamayı öğrenmek gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Kodlama eğitimlerimizde çocuklarımız, programlama hakkında fikir sahibi oluyor, yaratıcılıklarını ortaya çıkaracak çalışmalar yapıyor, kendi hayal dünyalarını oluşturuyor, kendi oyunlarını üretebiliyorlar. Onlara yenilikçi düşünmenin kapılarını açıyoruz. Projemizi iki yıldır başarıyla sürdürüyoruz. Bu süreçte 12 bini aşkın çocuğa kodlama öğrettik. Yeni dönemde hedefimiz, 20 bin çocuğa daha ulaşmak.

Bu hedefle Yarını Kodlayanlar Eğitim Tırı ile yola çıktık. Köy köy, kasaba kasaba dolaşarak mümkün olduğunca çok sayıda çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Bir yandan da projemizin meyve vermeye başladığını görmekten mutluluk duyuyoruz. Proje katılımcılarımızdan Adana Vakıfbank Ortaokulu öğrencilerinin oluşturduğu XSun Team takımı, Çin’de 20 ülkeden 350 takımın katılımıyla düzenlenen MakeX Robotik Yarışması 2018 Dünya Finali’nde kendi kategorisinde dünya üçüncüsü olarak bize büyük bir gurur yaşattı. Kendilerini kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz."

"Kodlama bilmek, artık okuma yazma bilmek kadar önemli" Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır da "Yarını Kodlayanlar" ile bilişim odaklı dönüşümü çocuklar aracılığıyla gerçekleştirmek istediklerini aktararak, "Kodlama bilmek, artık okuma yazma bilmek kadar önemli. Bütün Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de kodlamanın ders olarak yer almamasının önündeki en büyük engel, bunu verecek yetişmiş insan gücünün olmaması. Bunun için biz de projemiz kapsamında gençleri eğitiyoruz ve onlar da aldıkları eğitimi çocuklara ulaştırıyorlar. Yola çıkan Yarını Kodlayanlar Kodlama Eğitim Tırı’mız ile birlikte ülkemizin dezavantajlı bölgelerinde bu teknoloji eğitimlerine ulaşamayan çocuklara ulaşmayı hedefliyoruz." ifadelerini kullandı.